TUPUTIS_STRAIPSNIS - Viduriu uzkietejimas_2019-09-16, 1

Obstipacija arba vidurių užkietėjimas, laikytas daugiausia vyresnio amžiaus žmonių bei besilaukiančių moterų negalavimu, sparčiai augina savo pacientų gretas. Nereguliarus ir nevisavertis tuštinimasis, jį lydintis diskomforto jausmas, dujų kaupimasis bei pilvo skausmai gali kamuoti tiek fiziškai aktyvų sportininką, tiek sėdimą darbą dirbantį ofiso darbuotoją, tiek besilaukiančią moterį ar vaiką.

Remiantis statistika, ekonomiškai išsivysčiusiose valstybėse nuo vidurių užkietėjimo kenčia 30-50 proc. suaugusiųjų populiacijos bei 5-20 proc. vaikų. Tyrimai atskleidžia, kad pažeidžiamiausia grupė – vyresnio amžiaus žmonės bei dailioji lytis, ypač nėštumo laikotarpiu.

Skelbiama, jog Lietuvoje vidurių užkietėjimu ir jo sukeliamais negalavimais skundžiasi kas penktas šalies gyventojas.

Rizikos sąrašo viršūnėje – moterys

Šiuo metu jau atlikta tyrimų, pagrindžiančių sveikatos specialistų įžvalgas, kad vidurių užkietėjimas dailiąją lytį vargina dažniau. Yra duomenų, jog jaunesnės nei 50 metų amžiaus moterys obstipacija skundžiasi net dukart dažniau nei tokio pat amžiaus vyrai.

Minėto negalavimo sąsajas su lytimi medikai aiškina moteriškų hormonų poveikiu. Lytinis hormonas progesteronas veikia atpalaiduojančiai, todėl atsipalaiduoja žarnyno raumenys, silpnėja žarnų judesiai, lėtėja išmatų slinkimas ir pasišalinimas.

TUPUTIS_STRAIPSNIS - Viduriu uzkietejimas_2019-09-16, 2

Progesterono koncentracija kraujyje didėja nėštumo laikotarpiu, todėl užkietėję viduriai yra dažnas laukimosi palydovas. Žarnyno veiklą dar apsunkina didėjanti gimda, kuri vis labiau spaudžia žarnas ir, ypač nėštumo pabaigoje, trikdo natūralų išmatų pašalinimo mechanizmą. Skelbiama, jog nuo obstipacijos kenčia net iki 50 proc. besilaukiančių moterų.

Indikacija – vyresnis amžius

Skelbiama, jog vyresnio amžiaus žmones vidurių užkietėjimas bei jį lydintys negalavimai kamuoja 5 kartus dažniau, nei likusią populiacijos dalį. Tokie statistikos rodikliai atrodo pagrįsti. Vyresnio amžiaus žmonės dažniau kenčia nuo pagrindinių ligų, tokių kaip susilpnėjusi skydliaukės veikla, cukrinis diabetas, padidėjęs spaudimas, stuburo kanalų išvaržos ar tiesiogiai sklandų žarnyno darbą trikdantys pilvo ertmės augliai bei sąaugos. Žinia, šiems negalavimams gydyti skirti medikamentai neretai tampa ir obstipacijos priežastimi.

TUPUTIS_STRAIPSNIS - Viduriu uzkietejimas_2019-09-16, 4

Vis dėlto per 30 proc. vyresnių nei 60 metų pacientų diagnozuojamas funkcinis vidurių užkietėjimas, t.y. vidurių užkietėjimas, kuris nėra sąlygotas kitų susirgimų. Specialistų teigimu, vidurių užkietėjimo priežastys vyresniame amžiuje dažnai yra natūralūs senėjimo procesai bei dėl to besikeičiantys mitybos įpročiai.

Senstant silpnėja žarnyno raumenys, dėl nusidėvėjusių dantų kyla kramtymo problemų. Todėl vyresni žmonės dažniau renkasi lengviau virškinamą, labiau apdorotą, rafinuotą maistą. Savo ruožtu balastinių medžiagų, pritraukiančių daugiau vandens į žarnyną, trūkumas sąlygoja sausesnes, kietesnes išmatas ir apsunkina tuštinimosi procesą.

Vaikus susargdina baimė

Vidurių užkietėjimas – dažniausias virškinamojo trakto negalavimas, diagnozuojamas mažiesiems pacientams. Natūralus kūdikių tuštinimosi ritmas nėra griežtai apibrėžtas, o darželinio amžiaus vaikai, specialistų teigimu, jau turėtų tuštintis reguliariai. Tačiau medikai konstatuoja, jog dėl komplikuoto tuštinimosi kenčia iki 20 proc. vaikų. Laimei, didžioji dalis atvejų, apie 90 proc., priskiriama funkciniam vidurių užkietėjimui, kitaip tariant, toks vidurių užkietėjimas nėra sąlygotas kitų susirgimų.

TUPUTIS_STRAIPSNIS - Viduriu uzkietejimas_2019-09-16, 3

Specialistai pastebi, kad neretai vaikų obstipacijos priežastis yra baimė ir gėdos jausmas. Dažnai mažųjų virškinimo sutrikimai sutampa su tam tikrais pokyčiais. Pavyzdžiui, vaikas pradėjo lankyti darželį ar pirmą klasę mokykloje, išvyko atostogauti pas giminaičius ar į stovyklą. Nauja aplinka, kitas režimas, svetimų žmonių buvimas šalia gali kelti baimės tuštintis, gėdijimosi jausmus. Taip noras „atlikti reikalą“ dingsta, o vėliau pasituštinti tampa sunkiau, gali skaudėti. Tada vaikas bijo dar labiau ir sąmoningai slopina norą tuštintis.

Ilgainiui, pertempus storąją žarną, išmatos ima šalintis nevalingai. Tai galima atpažinti iš nuolat nešvarios vaiko išangės bei suteptų kelnaičių. Sutrikus natūraliam išmatų šalinimui, ilgai netrunkama pajusti ir kitus simptomus: pilvuko pūtimą bei skausmą, pykinimą, sumažėjusį apetitą, nuovargį bei irzlumą, galimi ir galvos skausmai.

„Šventa trijulė“ + režimas ir poza

Specialistai vienbalsiai tvirtina, jog efektyviausiai vidurių užkietėjimą gydo trijų taisyklių paisymas:

  • nuoseklus ir reguliarus skaidulinio maisto vartojimas,
  • pakankamas išgeriamo skysčio kiekis
  • bei fizinis aktyvumas.

Bent vieno aspekto eliminavimas gali sutrikdyti visą procesą. Pavyzdžiui, neretai į paciento kėdę sėda aktyviai sportuojantys asmenys. Priežastis – baltyminė dieta, kurios paprastai laikosi sporto klubų lankytojai, ir skaidulų trūkumas maiste.

Ne mažiau svarbu – tuštinimuisi skiriamas laikas, tam tikro ritualo ir režimo formavimas bei taisyklinga poza tuštinimosi metu. Patariama sąmoningai neslopinti noro išsituštinti, reaguoti į žarnyno siunčiamus signalus, pasirūpinti saugia, privačia erdve, už durų palikti visus galimus trikdžius – išmaniuosius telefonus, planšetes. Specialistai siūlo formuojant tuštinimosi ritmą pasinaudoti žarnyno aktyvumo faze rytais, taip pat nueiti į tualetą po kiekvieno maitinimosi.

Lengviau ir iki galo išsituštinti padės ir taisyklinga kūno padėtis. Pastaruoju metu apie tinkamesnę ir fiziologiškai natūralesnę pozą tuštintis pritūpus arba imituojant pritūpimą vis dažniau prabyla ir sveikatos specialistai. Ne vieno sveiką gyvenseną propaguojančio tautiečio tualete aptiksite kiek neįprastą baldą – tualeto kėdutę.

TUPUTIS_STRAIPSNIS - Viduriu uzkietejimas_2019-09-16, 5

Lietuviško prekinio ženklo „Tuputis“ gaminamos rankų darbo, skirtingų išmatavimų tualeto kėdutės palengvins tuštinimosi procesą ir senjorui, ir besilaukiančiai mamai, ir prie tualetų „reikalų“ pratinamam vaikui. Beje, „Tuputį“ galima naudoti kaip universalų tualeto baldą: mažiesiems jis pasitarnaus pasiekti suaugusiųjų praustuvę ir išsivalyti dantukus ar atlikti kitus kasdienius higienos ritualus. Įsitaisę ant tradicinio klozeto ir užkėlę kojas ant „Tupučio“ tualeto kėdutės suformuosite tinkamesnį žarnų kampą išmatoms pašalinti be varginančio ir traumuojančio papildomo stanginimosi.

Mūsų produktai