originalus tuputis - tualeto kėdutė sveikesniam ir greitesniam tuštinimuisi

Nepaisant augančio visuomenės informavimo sveikatos srityje, tam tikras problemas vis dar esame linkę nutylėti. Viena tokių – „gėdinga“ tuštinimosi tema. Nereguliarus ir nevisavertis tuštinimasis, dujų kaupimasis, nekomfortiškas pilnumo, tempimo jausmas ar pilvo skausmai – sutrikimai, į kuriuos visai be reikalo numojame ranka. Juos lydintis vidurių užkietėjimas, dažniausias žarnyno funkcijos sutrikimas, ilgainiui gali sukelti skausmingus bei nemalonius padarinius – hemorojų, divertikulitą ar išangės įplėšą.

Šalies Higienos instituto duomenimis, 2018 metais sveikatos priežiūros įstaigose registruota per 45 tūkstančius asmenų, sergančių ne onkologinėmis žarnų ligomis. Žarnų divertikulinė liga nustatyta daugiau nei 6800 pacientų, per 8600 ligonių į medikus kreipėsi dėl išangės ir tiesiosios žarnos ligų.

Be puikiai visiems žinomų žarnyno funkcijų sutrikimo priežasčių, tokių kaip neteisinga mityba, greitas ir nereguliarus valgymas, nepakankamas išgeriamo vandens kiekis, tingus gyvenimo būdas, medikai įvardija dar vieną ne mažiau svarbų faktorių – netinkamus tuštinimosi įpročius bei civilizacijos įtakotus stereotipus ir siūlo iš pirmo žvilgsnio „nerimtą“ ar mažai įtikimą būdą pagelbėti savo žarnynui, t. y. tiesiog… pritūpti!

Kenčia iki 34 proc. suaugusiųjų

Vidurių užkietėjimas, arba obstipacija, yra tuštinimasis nedideliu kiekiu kietų išmatų paprastai rečiau nei 3 kartus per savaitę. Užkietėjus viduriams tuštintis yra sunku ir skausminga, o išsituštinus nejaučiamas palengvėjimas. Šį sutrikimą neretai lydi dujų kaupimasis, pilvo gurguliavimas, diskomfortas pilvo srityje. Statistiniais duomenis, nuo vidurių užkietėjimo kenčia iki 34 proc. suaugusiųjų, o dailiosios lyties atstoves jis vargina dažniau, nei vyrus.

tuputis - pades nuo viduriu uzkietejimo, hemorojaus, devertikulito, isanges iplesu

Kadangi kiekvieno iš mūsų organizmas yra savitas, sunku įvardinti viesiems taikomą neginčijamą tuštinimosi procesų „normą“. Vis dėlto „normaliu“ tuštinimosi dažniu medikai laiko nuo 2 kartų per dieną iki 3 kartų per savaitę. Be to, sveikai funkcionuojantis žarnynas šalina pilnai suformuotas, minkštos konsistencijos išmatas.

Be netinkamo gyvenimo būdo, endokrininių, neurologinių bei psichologinių sutrikimų, galinčių sukelti vidurių užkietėjimą, medikai atkreipia dėmesį ir į netinkamus tuštinimosi įpročius, tokius kaip valingas kartotinis noro tuštintis slopinimas, kai jį pajaučiame netinkamu metu, nepakankamas laikas iki galo išsituštinti arba atvirkščiai, pernelyg ilgas buvimas tualete su žurnalu ar mobiliuoju telefonu rankose, o ne susitelkus į „reikalą“, nepalanki tuštinimuisi sėdima pozicija.

Hemorojus – senojo žemyno „rykštė“

Dažnas vidurių užkietėjimo palydovas – „poniška“ liga vadinamas hemorojus. Tai išangės ir tiesiosios žarnos veninių rezginių padidėjimas ir nuslinkimas žemyn. Pagrindiniai šios ligos simptomai – skausmas, deginimo jausmas bei niežėjimas išangės srityje, tuštinimasis kartu su krauju.

Hemorojus dažniausiai išsivysto aukštesnio socialinio sluoksnio bei vakarietiško gyvenimo būdo žmonėms. Yra duomenų, jog šios ligos sukeltus nepatogumus kenčia daugiau nei pusė vyresnės nei 50 metų populiacijos, tačiau pastaruoju metu medikai skambina pavojaus varpais dėl vis jaunėjančio pacientų amžiaus. Skelbiama, kad vyrai šia liga serga kiek dažniau nei moterys.

hemorojaus rusys tuputis

Nors hemorojaus išsivystymo priežastys nėra iki galo ištirtos, medikai neretai jas sieja su tuštinimosi sunkumais – hemorojų gali sukelti tiek vidurių užkietėjimas, tiek viduriavimas, taip pat su netinkamais tuštinimos įpročiais. Tuštinimuisi nepalankus sėdėjimo ant klozeto kampas lemia ilgesnį stenginimąsi, kurio metu tap pat traumuojami veniniai mazgai. Todėl nenustebkite, jei gydytojas jums pasiūlys tiesiog pakeisti tam tikrus lankymosi tualete įpročius: užuot patogiai įsitaisius ant klozeto, tuštintis atsitūpus arba imituoti pritūpimą pasidėjus po kojomis pakylą, o vakariečiams įprastą tualetinį popierių pakeisti drėgnomis servetėlėmis arba dar geriau – apsiplovimu drugnu vandeniu su kuo švelnesniu prausikliu.

Nepavojingos, bet skausmingos

Į tuštinimosi sutrikimų pasekmių sąrašą patenka dar dvi dažniausiai nepavojingos, tačiau nemažai diskomforto sukeliančios ir skausmingos ligos: išangės įplėšos bei divertikulitas.

Išangės įplėša – tai išangės kanalo opa. Neretai kietos išmatos slinkdamos analiniu kanalu tiesiog traumuoja jautrią išangės sritį. Plėšiantis skausmas tuštinantis yra dažniausias išangės įplėšos požymis. Skausmas paprastai trunka dar keletą valandų po tuštinimosi, o tuštinimosi metu pasirodo šviežio kraujo. Vidurių užkietėjimas laikomas dažniausia išangės įplėšos priežastimi.

Nemenką įtaką sulėtėję žarnyno judesiai bei užkietėję viduriai turi ir devertikulų, mažų storosios žarnos gleivinės išvaržų per visus sienelės sluoksnius, uždegimas – devertikulitas. Šiam susirgimui būdingas apatinio kairiojo pilvo kvadrato skausmas, karščiavimas bei baltųjų kūnelių kraujyje padidėjimas.

tuštinimosi ypatumai tuolete tupint ir sėdint - rytai vakarai

Remiantis statistika, divertikulitas – išsivysčiusių šalių liga. Daugiausia ligonių yra Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV), Vakarų Europos šalyse. Apie 65 proc. visų sergančiųjų sudaro vyresnio, 61-85 metų amžiaus, pacientai. Tuo metu Azijos gyventojai problemų dėl šio susirgimo praktiškai neturi. Atitinkama ligos geografija leidžia daryti prielaidą, jog minėtam susirgimui įtakos turi ir tam tikri kultūriniai tuštinimosi ypatumai.

Sėdėti tuštinantis – nenatūralu

Yra teorija, jog sėdima pozicija tuštinantis įprasta tapo ne taip ir seniai: iki XIX a. atlikdami gamtinius reikalus visi vakariečiai neva tupėjo. Jos šalininkų teigimu, vėliau išpopuliarėjęs „civilizuotesnis“ būdas tuštintis ir lėmė išaugusį virškinimo trakto ligų skaičių.

Šią poziciją moksliškai pagrindžia garsiai apie tuštinimosi problemas prabilusi vokiečių kilmės mikrobiologė Giulija Enders. Knygoje „Žarnyno žavumynai“ mokslininkė rašo, jog sėdima poza iš viso netinka tuštinimuisi. Anot jos, žmogaus žarnyno mechanizmas yra sukurtas taip, kad išeinamoji anga visiškai atsivertų pritūpus, todėl tuštintis geriau padėjus kojas ant žemos taburetės arba tiesiog tupint.

GIULIA ENDERS_ZARNYNO ZAVUMYNAI_TUPUTIS

Savo poziciją G. Enders aiškina tuštinimosi problemų sukeltų ligų geografija. Ji pastebi, kad daugiau nei 1,2 milijardų žmonių, besituštinančių tupint, turi gerokai mažiau problemų dėl hemorojaus ar divertikulito. Taip nutinka todėl, kad tuštinantis tupint žmogaus žarnynas patiria mažiau spaudimo dėl fiziologiškai palankesnio žarnų kampo išmatoms pasišalinti. Tuo metu sėdima pozicija priverčia stangdintis ir spausti savo žarnyno audinius tol, kol išmatos priverstinai pasišalina.

Į pagalbą tavo žarnynui – „Tuputis“

Lietuviškas prekinis ženklas „Tuputis“ gali padėti išspręsti delikačius sunkumus. Mūsų gaminama tualeto kėdutė palengvins tupėjimo imitavimą tualete. Įsitaisę ant klozeto ir sukėlę kojas ant „Tupučio“ kėdutės, suformuosite fiziologiškai tinkamesnį kampą tarp nugaros ir kojų, todėl tuštinimasis vyks sklandžiau.

azuolinis tuputis su spalvotomis pedomis - tualeto kedute greitesniam ir sveikesniam tustinimuisiJūsų patogumui gaminame kelių aukščių kėdutes. Neturintiems „tupėjimo“ patirties paprastai rekomenduojame pradėti nuo žemesnių, 19 cm aukščio, tualeto kėdučių. O Jūsų akių džiaugsmui pasiūlysime rankų darbo, iš ąžuolo masyvo pagamintą, prie jūsų namų stiliaus labiausiai derantį „Tupučio“ dizaino variantą.

Mūsų produktai