TUPUTIS, KIAUSIDZIU VEZYS

Remiantis tyrimais, virškinimo sistemos sutrikimai, tokie kaip vidurių užkietėjimas,  dailiosios lyties atstoves vargina dažniau, nei vyrus. Yra duomenų, jog jaunesnės nei 50 metų amžiaus moterys obstipacija skundžiasi net dukart dažniau nei tokio pat amžiaus vyrai. Kokios „moteriškos“ priežastys lemia didesnį minėto negalavimo paplitimą moterų gretose, kalbame su ilgametę ginekologinės moters sveikatos priežiūros patirtį turinčia Respublikinės Klaipėdos ligoninės gydytoja akušere ginekologe Geda Holcmann.

GYD.GINEKOLOGE GEDA HOLZMAN

Kodėl dailioji lytis yra „pažeidžiamesnė“ tuštinimosi sutrikimų klausimu? Kokios fiziologinės ar kitos prigimties priežastys tai sąlygoja?

Moteriška lytis iš tiesų yra rizikos faktorius, kai kalbame apie tuštinimosi sutrikimus. Ginekologinė patologija labiausiai susijusi su vidurių užkietėjimu, hemorojumi ir kitomis tiesiosios žarnos ligomis. Tai sąlygoja moters organizmo hormoninė reguliacija. Moteriškas lytinis hormonas progesteronas veikia atpalaiduojančiai. Dėl jo poveikio atsipalaiduoja raumenys ir raiščiai, savo ruožtu lėtėja ir virškinamojo trakto veikla.

TUPUTIS, PROGESTERONAS

Taip pat nemažą įtaką turi gimdymai ir su jais susiję anatominiai dubens organų pokyčiai, tokie kaip, pavyzdžiui, moteriškų lytinių organų nusileidimas. Silpnesnis yra ir dailiosios lyties raumenynas. Dažnai tuštinimosi sutrikimus sąlygoja ir mažesnis fizinis aktyvumas, netinkami mitybos įpročiai, besaikis kavos bei arbatos vartojimas ar net vitaminų trūkumas. Įtakos turi ir psichikos ypatumai bei vartojami medikamentai.

Kokie yra žarnyno bei tuštinimosi sutrikimų ir ginekologijos sąlyčio taškai? Kaip ginekologinės problemos gali įtakoti žarnyno veiklą?

Žarnyno ir lytinių moters organų sveikata net labai susiję. Kadangi moters lytiniai organai yra mažajame dubenyje, ten pat, kur ir dalis žarnyno, bet kokie anatominiai ar fiziologiniai pokyčiai gali sukelti tuštinimosi sutrikimus, ypač vidurių užkietėjimą, spazminius skausmus tuštinantis. Dažniausiai pasitaikantis negalavimas – vidurių užkietėjimas dėl anatominių organų pokyčių, pavyzdžiui, gimdos ar kiaušidžių auglių, lytinių organų nusileidimo. Tokiu atveju žarnyno turiniui tampa sunkiau slinkti žarnomis, jis ilgiau užlaikomas organizme, iš žarnų turinio ištraukiama daugiau vandens, dėl to viduriai kietėja. Tačiau ginekologinių negalavimų pasekmė gali būti ir laisvi viduriai ar viduriavimas.

Ar yra ginekologinių susirgimų, kurių nuolatinis „palydovas“ yra ir žarnyno veiklos sutrikimai bei tuštinimosi sunkumai?

Sergant endometrioze, dėl kurios gimdos gleivinė išveši už gimdos sienelių, galimi viduriavimo ir vidurių užkietėjimo epizodai. Norėčiau išskirti dar vieną, moteris labai trikdantį simptomą – vidurių pūtimą. Kartais tai gali būti susiję su reta, bet klastinga ir vėlai aptinkama patologija – kiaušidžių vėžiu. Galų gale, žarnyno veikla labai skirtingai gali reaguoti net ir į įprastus fiziologinius moters organizmo pokyčius, tokius kaip mėnesinės.

O atvirkščiai, ar žarnyno veiklos ir tuštinimosi sutrikimai turi įtakos ginekologinei moters sveikatai ir kokius ginekologinius susirgimus gali sukelti?

Be abejonės, vidurių užkietėjimas gali sukelti ir ginekologines ligas. Dažniausias toks ginekologinis negalavimas – lytinių organų nusileidimas. Dėl kietų vidurių moteris yra priversta stipriai stenėti, stangintis tualete, dar pridėkime silpnesnį dubens raumenyną, ir moteriški organai gali pasislinkti žemyn, taip sukeldami kitas moteriškas bėdas. Tuštinimosi pakitimai gali sąlygoti ir makšties infekcijas. Infekcijoms palanku vystytis dėl anatomijos ypatumų: makštis ir išeinamoji anga yra šalia.

Ar galima išskirti „jautresnę“ žarnyno sutrikimams bei tuštinimosi problemoms pacienčių amžiaus grupę? Kokiais sunkumais dažniausiai skundžiasi atitinkamos amžiaus grupės moterys?

Turbūt rečiausiai savo kasdienėje praktikoje susiduriame su jaunomis pacientėmis. Vidurių užkietėjimas, pilvo pūtimas yra būdingi kiaušidžių augliams, bet jauname amžiuje pastarieji yra labai reti. Reprodukcinio amžiaus moterys dažniausiai skundžiasi tuštinimosi sutrikimais dėl tokių ginekologinių ligų, kaip miomos, t.y. gerybiniai gimdos augliai. Tačiau tai priklauso nuo miomos dydžio ir augimo krypties: tuštinimosi sutrikimus sukelia dideli augliai, augantys į gimdos išorę, link tiesiosios žarnos.

Gana dažna ginekologinė patologija – gerybiniai kiaušidžių augliai (cistos), tačiau pastarieji virškinimo sistemos sutrikimus sukelia retai, nebent yra dideli. Taip vadinamus „nepastovius vidurius“, t.y. vidurių užkietėjimą su protarpiniu viduriavimu, gali sukelti dar viena gana dažna reprodukcinio amžiaus moterų liga – endometriozė, ypatingai gimdos gleivinės audiniui išvešėjus už gimdos ar žarnyne. Vis dėlto tai nėra pagrindinis ar labai dažnas endometriozės požymis.

Po gimdymo, ypač jei moteris gimdė sunkiai, o kūdikis didelis, gali prasidėti makšties ir gimdos slinkimas žemyn. Ši patologija taip pat gali sukelti vidurių užkietėjimą. Tačiau dažniausiai tokie negalavimai išryškėja vėliau, postmenopauzės laikotarpiu, kai ne tik jaučiamos gimdymų pasekmės, bet ir silpnėja raumenynas, mažėja audinių elastingumas, moterys tampa mažiau fiziškai aktyvios, o vidurių užkietėjimo problema dar paaštrėja. Vis dėlto vyresnio amžiaus moterims, jaučiančioms staiga kilusį sunkumą pilve ar kenčiančioms nuo nepaaiškinamo vidurių pūtimo bei „nepastovių vidurių“, rekomenduojama ginekologo konsultacija dėl galimų onkologinių ligų, ypač kiaušidžių vėžio.

Skelbiama, jog toks tuštinimosi sutrikimas, kaip vidurių užkietėjimas, taip pat hemorojus, vargina dažną besilaukiančią moterį. Kokios yra šių negalavimų priežastys? Kaip moteris gali sau padėti, o kokiais atvejais derėtų kreiptis pagalbos į medikus?

Tikrai dažna nėščioji skundžiasi vienokiu ar kitokiu tuštinimosi sutrikimu. Dažniausiai tai yra vidurių užkietėjimas. Pagrindinės priežastys yra dvi. Pirma – nėštumo hormonai, dėl kurių veikimo atsipalaiduoja raumenys ir raiščiai. Dėl to lėtėja virškinamojo trakto veikla. Antroji priežastis – anatominiai pokyčiai dėl didėjančio vaisiaus, kai žarnynas tiesiog mechaniškai spaudžiamas ir jo turiniui sunkiau pasišalinti iš organizmo. Nėštumo pradžioje didesnį poveikį turi pasikeitusi hormoninė reguliacija, vėliau – anatominiai pakitimai, dėl kurių ne tik kietėja viduriai, bet gali vystytis ir hemorojus.

TUPUTIS, NESTUMAS

Taip pat nemažą reikšmę vidurių kietėjimui turi dažnai nėščiajai skiriami vitaminai ir geležies preparatai. Tokioms pacientėms rekomenduojama vartoti daug skysčių, valgyti maistą, turtingą skaidulų, daugiau judėti. Kai natūralūs metodai nepadeda, rekomenduojama kreiptis į medikus. Tada skiriami preparatai, skatinantys žarnyno veiklą bei nekenkiantys vaisiui. Hemorojaus gydymas dažnai atidedamas po gimdymo. Nėštumo metu gydoma nebent tuo atveju, jei moterį kamuoja stiprūs skausmai ir kraujavimas.

Moterų sveikatos tinklaraštis „Ladycare Health“ siūlo šiuos 7 natūralius būdus, kaip išvengti vidurių užkietėjimo nėštumo metu (Pasitarkite su Jus prižiūrinčiu gydytoju ginekologu prieš „aklai“ vykdydama patarimus!):

  1. Venkite „greito“ ir aštraus maisto;
  2. Dažnai valgykite skaidulinio maisto;
  3. Saikingai vartokite baltymus;
  4. Reguliariai gerkite vandenį;
  5. Kavą gerikite reguliariai, tačiau saikingai, pirmoje dienos pusėje;
  6. Suformuokite įprotį neignoruoti kūno poreikio tuštintis;
  7. Reguliariai mankštinkitės.

pink poop tuputis vezio prevencija

Į pagalbą moteriškai lyčiai TUPUTIS!

Stanginimasis vidurių užkietėjimo metu, kai moteris laukiasi, tačiau gimdymui dar ne laikas, gali pakenkti pačios moters ir būsimo vaikelio sveikatai. Visaverčiam tuštinimuisi pasitelkite TUPUTĮ – tualeto kėdutę, ant kurios pakėlusi kojas, suformuosite natūralią tuštinimosi padėtį atitinkančią pozą.

Stanginimasis gali pakenkti ne tik besilaukiančiai moteriai. Ginekologai perspėja – vidurių užkietėjimas ir stanginimasis gali įtakoti lytinių organų nusileidimą. Su TUPUČIU stangintis nebereikės.

Mūsų produktai