VAIKAI JUOKIASI, TUPUTIS

Juoktis iš tuštinimosi galima ir sveika, nes juokas, remiantis liaudies išmintimi, pailgina gyvenimą. Be to, medikų manymu, juoko metu organizme gaminasi vitaminas C. Ar mes, sveiko tuštinimosi ekspertai ir „Tupučio“ įkūrėjai, juokiamės? Žinoma, tačiau į tuštinimosi procesą žvelgiame kiek giliau, t. y. domimės tuštinimosi problemomis ir stengiamės šį natūralų procesą paversti kuo taisyklingesniu bei sveikesniu.

Pirmi mažylių juokeliai susiję būtent su tuštinimusi. Pramokę kalbėti ir vis labiau pažindami pasaulį, aplinką, savo kūną bei jame vykstančius procesus, vaikai ima juokauti tuštinimosi tema. Greičiausiai dėl to, kad šis veiksmas laikomas gėdingu ir nesmagiu pokalbiams. Mažyliai patyliukais šnabždasi, paskui ima garsiai kvatoti. Priežastis – tiesiog draugo „pagadintas oras“. Juokauja šia tema ir suaugusieji – egzistuoja begalė anekdotų apie tuštinimąsi ir tuštinimosi sutrikimus bei ligas. Pajuokaukime kartu ir tuo pačiu pasigilinkime, kaip tuštintis taisyklingai ir kaip išvengti tuštinimosi problemų bei nesusirgti nemaloniomis žarnyno ligomis.

Tuštinimosi ir tualeto istorija

Ne paslaptis, mūsų senoliai tuštindavosi atsitūpę. Anuomet  delikačiam „reikalui“ pritaikytos santechninės įrangos tiesiog nebuvo. Tiesa, toks tuštinimosi procesas ne itin patogus, ekologiškas ar estetiškas, tačiau žmonės elgėsi natūraliai, kaip „prašė“ kūnas. Tupėjimo pozos modelis, sutikite, pasirinktas neatsitiktinai. Tupint lengviau „atlikti reikalą“ (žadėjome juokauti, – juokaujame). Ekspertų teigimu, mes visi tupėjome iki 19 amžiaus vidurio, o kai liovėmės tai daryti, sergamumas žarnyno ir virškinimo ligomis (diverkulitu, hemorojumi, vidurių užkietėjimu, kt.) išaugo. Ar atkreipėte dėmesį į vaikus, dar vilkinčius sauskelnes? Jie nerūpestingai žaidžia, bėgioja, o užsimanę „rimčiau“, tačiau dar nemokėdami pasiprašyti „ant puodo“ – pritupia ir tuštinasi.

Senovėje žemesnio luomo žmonės, kurių, beje, buvo dauguma, tuštindavosi tupėdami. O kaip delikatų „reikalą atlikdavo“ turtingieji? Ar žinojote, kad senovės Romos imperijoje buvo statomi viešieji tualetai? Tai buvo uždaros, tačiau gana erdvios patalpos su masyvioje akmens plokštėje išskaptuota anga. Įdomu tai, kad ponai į šiuos tualetus vesdavosi tarnus, kad šie savo sėdyne sušildytų šeimininkui vietą. Senovės Romos viešieji tualetai šiuolaikinį žmogų mažų mažiausiai šokiruotų. Tuštinimuisi skirtos angos čia buvo išdėstomos taip arti viena kitos, jog susėdę žmonės liesdavosi klubais ir šlaunimis! Greičiausiai taip buvo sprendžiamas šildymo klausimas. Beje, viešuosiuose tualetuose romėnams buvo įprasta aptarti dalykinius reikalus. Kitaip tariant,  išvietė atliko ir tuometinės komunikacijos funkciją! Šiandien tokius tualetus galima pamatyti, pavyzdžiui, Efese (dabartinė Turkija).

TUALETAI, EFESAS

Ar žinote ką reiškia žodis „garderobas“? Daugelis mano, kad tai patalpa ar spinta, skirta rūbams laikyti, ir tai – tiesa. O ar žinote, kaip šis pavadinimas atsirado? Viduramžių pilyse tuštinimuisi buvo skirta patalpa pilies viršutiniame aukšte. Pats žodis „garderobas“ reiškia sėdynę (vietą sėdėjimui) su skyle į išorę. Taigi tuštindavosi ponai tiesiai į lauką, nes išmatos buvo išmetamos pro angą sienoje į pilies griovį. Šios patalpos kvapo nemėgo blusos ir kandys, tad čia imta laikyti rūbus. Štai tokia neromantiška didikų eros tikrovė.

Moksliškai pagrįsta natūrali tuštinimosi padėtis

Vis dėlto grįžkime prie tuštinimosi temos. Oriai įsitaisyti „karaliaus soste“ – visai netinkama padėtis „atlikti reikalą“.  Tuštinimasis patogiai atsilošus gerokai apsunkina natūralų išmatų pašalinimo procesą. Žmogaus organų (virškinamojo trakto, žarnų) išsidėstymas toks, kad  kiek susirietus tuštinimosi procesas vyksta lengviau.

Kai mes sėdime atsilošę, mūsų gaubtinė žarna yra užspaudžiama gaktinio tiesiosios žarnos raumens (Puborectalis). Tinkamai tuštintis bei visiškai atpalaiduoti gaubtinę žarną įmanoma tik pritūpus, kuomet per klubus ir kelius yra didesnis nei 90 laipsnių lenkimo kampas.

TUPUTIS, SEDINT, TUPINT, 2

Nesiūlome grįžti į miškus ieškoti nuotykių ar „maitinti“ uodų. Siūlome sprendimą, tinkantį namams, tualeto kambariui, o svarbiausia – Jūsų kūnui.

Civilizacija perrašė „tuštinimosi istoriją“. Daugelis turbūt prisimena ne tokią seną praeitį, kai šeimos „galva“ su laikraščiu po pažastimi pasišalindavo kuriam laikui „apmąstymams“. Dabar buvimas tualete gali tapti pertraukėle, skirta savišvietai arba pramogai: „išmanusis“ rankose ir sudie pusvalandi! Atsirado net šio proceso įvardinimas, parodija garsiajam prekiniam ženklui – „iPood“. Vis dėlto moksliniai tyrimai byloja, kad ilgas procesas tualete gali turėti įtakos tokiai nemaloniai ligai kaip hemorojus, o tuštinimasis pritūpus gerokai sumažina delikataus „reikalo“ trukmę. Gal laikas keisti įpročius? Po kojomis pasistatę „Tuputį“ ir greitai bei sveikai išsituštinę, galėsite Jums patinkančia veikla užsiimti erdvesnėje ir šviesesnėje patalpoje. Veiklus ir nuolat skubantis šiandienos žmogus išgyvena, kad tiek daug laiko iššvaisto miegui, maitinimuisi ar higienos procedūroms. Pasirinkę teisingą tuštinimosi padėtį šiandien mes galime sutaupyti ne tik laiko, bet, tikėtina, ir pinigų gydymo išlaidoms rytoj.

Mūsų produktai